Page 1 of 1
Safemode on/off
Posted: Sun Mar 08, 2009 10:14 am
by nikoline
Jeg har pt mine sider liggende ved b-one de har safemode on - og jeg er pt ikke rendt ind i nogen problemer ved dette?? så mit spørgsmål er " hvad er det for nogen problemer man typisk kan rende ind i med cmsmadesimple instaleret hos en udbyder med safemode on???? Vil lige skynde mig at sige at jeg har absolut intet forstand på tekniske omkring det men vil egentlig gerne lærer det - siderne jeg har liggende er alle små og mellemstore sider uden andre finesser måske et fotoalbum.. - ville der opstår problemmer hvis jeg evt ville have et forum tilkoblet eller

Nikoline
Re: Safemode on/off
Posted: Sun Mar 08, 2009 12:50 pm
by thile
Det vil ikke være et problem med et forum. Et forum er næsten kun at hente/gemme beskeder i databasen.
Når Safe mode er slået til, er der lukker ned for nogle bestemte funktioner, som kan misbruges.
Mener at det fx er meget med oprettelse/sletning af filer. Så fx hvis brugerne af forummet skal kunne uploade filer, vil dette måske blive et problem.
Edit: Læs mere på denne blog:
http://blog.surftown.dk/nyheder/safe-mode/
Re: Safemode on/off
Posted: Mon Mar 09, 2009 9:25 pm
by nikoline
Ok så det er enkelte funktioner/moduler som kan give problemer og ikke systemet som sådan?
og hvis det sletning af filer vil den der har admin / altså rettighederne til stedet så kunne gå ind og slette altså er det kun udefra kommende brugere som fx ikke vil kunne slette billede de har oploaded??