Pekna URL Topic is solved

Česká/Slovenská podpora pro CMS Made Simple
kino

Pekna URL

Post by kino »

jiz nekolikrat se mi lide ptali na pekna URL, tak tady male howto

config.php - nalezt a upravit si podle sveho na www.cmsmadesimple.cz je toto nasledujici

Code: Select all

#------------
#URL Settings
#------------

#Show mod_rewrite URLs in the menu? You must enable 'use_hierarchy' for this to work for modules
#ze se ma prepisovani url zapnou
$config['assume_mod_rewrite'] = true;

#Extension to use if you're using mod_rewrite for pretty URLs.
#co ma byt za priponu stranky(sklada se to aliaspripona - takze napr kontakty/ , kdyby pripona byla .html, tak by to vypadalo kontakty.html)
$config['page_extension'] = '/';

#If you don't use mod_rewrite, then would you like to use the built-in
#pretty url mechanism?  This will not work with IIS and the {metadata} tag
#should be in all of your templates before enabling.
$config['internal_pretty_urls'] = true;

#If you're using the internal pretty url mechanism or mod_rewrite, would you like to
#show urls in their hierarchy?  (ex. http://www.mysite.com/parent/parent/childpage)
#zda se ma pouzivat hierarchie (http://www.mysite.com/rodic/rodic/stranka)
$config['use_hierarchy'] = true;

#If using none of the above options, what should we be using for the query string
#variable?  (ex. http://www.mysite.com/index.php?page=somecontent)
$config['query_var'] = 'page';
a pak jeste vytvorit/upravit .htaccess(pro apache-jine servery samozrejme jinak)

Code: Select all

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteBase /

# 301 Redirect all requests that don't contain a dot or trailing slash to
# include a trailing slash
# protoze pouzivam priponu /, tak chci aby vse takovou priponu melo.
RewriteCond %{REQUEST_URI} !/$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !\.
RewriteRule ^(.*) %{REQUEST_URI}/ [R=301,L]

# Rewrites urls in the form of /parent/child/
# but only rewrites if the requested URL is not a file or directory
#toto je aktualni rewrite z nice url(http://www.mysite.com/rodic/rodic/stranka/), aby se to zoobrazilo
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f [NC]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d [NC]
RewriteRule ^(.+)$ index.php?page=$1 [QSA]
lepsi pochopeni viz. preklady u komentaru
Rosťa
Forum Members
Forum Members
Posts: 12
Joined: Thu Dec 11, 2008 11:29 am

Re: Pekna URL

Post by Rosťa »

Ahoj, potřeboval bych poradit s rewrite. Použil jsem uvedené .htaccess, ale server mi házel chybu 500, aby mi to fungovalo musel jsem smáznout Options +FollowSymLinks. Adresy fungují, ale přestaly se mi zobrazovat ikony ve správci obrázků v administraci. Nevíte kde bych mohl hledat problém? Webhosting mám na savana.cz

Mám verzi CMS 1.5.1

Díky
Cody

Re: Pekna URL

Post by Cody »

go2web wrote: Ahoj, potřeboval bych poradit s rewrite. Použil jsem uvedené .htaccess, ale server mi házel chybu 500, aby mi to fungovalo musel jsem smáznout Options +FollowSymLinks. Adresy fungují, ale přestaly se mi zobrazovat ikony ve správci obrázků v administraci. Nevíte kde bych mohl hledat problém? Webhosting mám na savana.cz

Mám verzi CMS 1.5.1

Díky
A vedou adresy obrázku správně na jejich fyzické umístění? Ta 500ka může znamenat že se to tluče s jiným .htaccess.
Rosťa
Forum Members
Forum Members
Posts: 12
Joined: Thu Dec 11, 2008 11:29 am

Re: Pekna URL

Post by Rosťa »

Jo vedou určitě správně, když rewrite vypnu zase vše funguje. Jestli se to tluče s jiným .htaccess, dá se s tím něco dělat?
valdner

Re: Pekna URL

Post by valdner »

Zdravim vsechny, mate nekdo zkusenosti ze stable.cz, udelal jsem vse dle navodu tady a narazil jsem na problem, ze kdyz nasledne kliknu na dany odkaz tak mi to nahlasi Error 404.. Muzete mi prosim nekdo poradit? Uz nevim jak dal ..

Diky,
A.
kino

Re: Pekna URL

Post by kino »

valdner wrote: ... kliknu na dany odkaz tak mi to nahlasi Error 404...
pravdepodobne hosting nepodporuje mod_rewrite
michaljirku
New Member
New Member
Posts: 3
Joined: Sat May 23, 2009 10:43 am

Re: Pekna URL

Post by michaljirku »

valdner wrote: Zdravim vsechny, mate nekdo zkusenosti ze stable.cz, udelal jsem vse dle navodu tady a narazil jsem na problem, ze kdyz nasledne kliknu na dany odkaz tak mi to nahlasi Error 404.. Muzete mi prosim nekdo poradit? Uz nevim jak dal ..

Diky,
A.
404 znamena ze stranka neexistuje tim ze si aktivoval mod_rewrite a zacal prepisovat url na "hezky tvar" se zakonite zmenila url.
kino

Re: Pekna URL

Post by kino »

michaljirku wrote: 404 znamena ze stranka neexistuje tim ze si aktivoval mod_rewrite a zacal prepisovat url na "hezky tvar" se zakonite zmenila url.
pokud zmenil nastaveni presne podle navadu, tak se zmenili odkazy i v menu atd. takze sice se zmenili odkazy, ale take se zmenili odkazy v menu, na ktere predpokladam, ze klika. Takze pokud udelal presne to co je v navodu, tak to proste mod_rewrite nepodporuje hosting
michaljirku
New Member
New Member
Posts: 3
Joined: Sat May 23, 2009 10:43 am

Re: Pekna URL

Post by michaljirku »

kino wrote:
michaljirku wrote: 404 znamena ze stranka neexistuje tim ze si aktivoval mod_rewrite a zacal prepisovat url na "hezky tvar" se zakonite zmenila url.
pokud zmenil nastaveni presne podle navadu, tak se zmenili odkazy i v menu atd. takze sice se zmenili odkazy, ale take se zmenili odkazy v menu, na ktere predpokladam, ze klika. Takze pokud udelal presne to co je v navodu, tak to proste mod_rewrite nepodporuje hosting

Ve vetsine pripadu kdyz hosting nepodporuje mod_rewrite vyhlasi to chybu 500 Internal Server Error ne 4O4 page
Ektos.Elenchu
New Member
New Member
Posts: 6
Joined: Thu Mar 05, 2009 10:40 am
Location: Czech Republic, sometimes Greece

Re: Pekna URL

Post by Ektos.Elenchu »

Mě to též hází error 404, ačkoli hosting by měl mod_rewrite podporovat. Kompromisním řešením bylo nastavit

Code: Select all

$config['url_rewriting'] = 'internal'; 
což funguje, ale URL se zobrazují jako "site/index.php/parent/child.htm" a toho "index.php" se ne a ne zbavit. Nicméně to je spíš kosmetická vada.
Last edited by Anonymous on Mon Nov 02, 2009 6:45 pm, edited 1 time in total.
Tux mihi ancora.
bunak
Forum Members
Forum Members
Posts: 75
Joined: Mon Sep 10, 2007 1:58 pm
Location: Pardubice

Re: Pekna URL

Post by bunak »

Nemate prosim nekdo potuchu jak to nastavit na IIS? Dik moc za kazdy tip.
zmija832
Forum Members
Forum Members
Posts: 29
Joined: Wed Jan 06, 2010 12:51 pm

Re: Pekna URL

Post by zmija832 »

Prosím o radu, upravený htaccess i config mám, jenže pořád se zobrazuje URL ve tvaru např.
http://vzor.itrinec.cz/index.php?page=diskuze a ne http://vzor.itrinec.cz/diskuze , když ale tuto URL napíši ručně , tak je stránka s hezkou URL funkční.  ??? Zase a opět něco nechápu.
kino

Re: Pekna URL

Post by kino »

2zmija:
v config.php misto interal pouzij
$config['url_rewriting'] = 'mod_rewrite';

a melo by to fungovat.
zmija832
Forum Members
Forum Members
Posts: 29
Joined: Wed Jan 06, 2010 12:51 pm

Re: Pekna URL

Post by zmija832 »

Kino díky, šlape!!!  ;D  ;D  ;D
honya84
New Member
New Member
Posts: 4
Joined: Mon Jan 19, 2009 12:27 pm

Re: Pekna URL

Post by honya84 »

Mám stejný problém se zobrazováním index.php uvnitř adresy stránky
Ektos.Elenchu wrote: Mě to též hází error 404, ačkoli hosting by měl mod_rewrite podporovat. Kompromisním řešením bylo nastavit

Code: Select all

$config['url_rewriting'] = 'internal'; 
což funguje, ale URL se zobrazují jako "site/index.php/parent/child.htm" a toho "index.php" se ne a ne zbavit. Nicméně to je spíš kosmetická vada.
Post Reply

Return to “Czech/Slovak - Česky/Slovensky”